UUE MAAILMA LOOD

Alates Uue Maailma seltsi asutamisest 2007. aastal on tasapisi kogutud infot selle kohta, et mis see Uus Maailm on – intervjueeritud kohalikke, jalutatud asumis ahitektuuriekspertidega, tuhnitud fotoarhiivides ja uuesti üles pildistatud siinseid maju ja tänavameeleolu. Sellest kõigest kokku sai 2011. aastal raamat pealkirjaga Uue Maailma lood, mis jutustab elust selles asumis oma tekkimise algusaegadest kuni päris viimase ajani välja.

TLM F 9154 - 10

Koidu tn 1980. aastatel, esiplaanil Koidu 61

Raamatus räägitakse majadest ja tänavatest, nende saamisest ja käekäigust. Kõnelevad need, kes asjast kõige rohkem teavad. Tänavatest jutustavad arhitektuuriajaloolane Oliver Orro, arhitektuuriteadlased Ingrid Ruudi ja Jarmo Kauge ning ajaloolane Robert Nerman. Elust, mis elu nendel tänavatel elati, linnaosa elanikud ise. Raamatus räägitakse kõige enam igapäevaelust — lapsepõlvemängudest ajal kui pärast raudteed algasid heinamaad, ühistest saunaskäimistest, sest vannitubasid ei olnud veel, põranda alt leitud luukeredest ning sellest kuidas 90. aastatel rahad kokku pandi ja koos sõpruskonnaga terve maja ära osteti. Seda raamatut lehitsedes saab selgeks, et kui lähedalt vaadata ja kuulata, on linnaosal tõepoolest oma nägu.

Raamatu koostajad on Uues Maailmas elades seda juba märganud. Et kõik see põnev ainult meie teada ei jääks, siis otsustasimegi selle kirja panna. Ning neid lugusid ja maju, mis selles raamatus kirjas, saab mööda asumit, raamat näpus, ise üles leida.

IMG_0460_0

Raamatu koostasid Madle Lippus, Karin Lippus, Krista Mits, Merit Kask ja Peeter Vihma
Kujundas Lilli-Krõõt Repnau
Keeletoimetas Kati Kio
Pildistas Karli Luik

Raamat on välja antud Euroopa kultuuripealinn Tallinn 2011 programmi raames. Väljaandmist toetasid Kultuurkapital ja Kohaliku omaalgatuse programm.

Kogu tiraaž on läbi müüdud, kuid raamatut leiab kindlasti hästi varustatud raamatukogudest.

 

Share Button